Ez a nap egyben a magyar katolikus egyház egyik, Magyarország fővédőszentjének tiszteletére tartott főünnepe. Magyar történelmünkben államalapító királyunk 1083. augusztus 20-i szentté avatásától vált jelentős személyként.
1686-ban XI. Ince pápa Buda visszafoglalása alkalmából rendelte el, hogy a katolikus világ évente emlékezzen meg Szent Istvánról (i. sz. 975. Esztergom – 1038. augusztus 15. Székesfehérvár).
1771-ben Mária Terézia országos ünneppé minősítette Szent István napját, és Budára hozatta a Szent Jobbot, ezzel fejezve ki, hogy a Habsburgok legitim magyar uralkodók.
Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc leverése után azonban nem engedélyezték a független magyar államot jelképező első király ünneplését.
1891-ben tette augusztus 20-át Ferenc József munkaszüneti nappá. 1938-ban Szent Istvánról a székesfehérvári országgyűlés a nemzeti ünnepet törvénybe iktatta. 1950-től a népköztársaság és az alkotmány ünnepe volt aug. 20.
Az Országgyűlés 1991-ben nyilvánította állami ünneppé.
Benczúr Gyula:
(1844. január 28. Nyíregyháza – 1920. július 16. Szécsény)
Szent István felajánlja Magyarországot Szűz Máriának
Himnusz Szent István királyról (13. század)
Örvendj, magyar hon, jó anya,
fiad dicséretét dalold,
zengjen dicséneked szava
ahhoz, ki mindig pártfogolt.
Ő néked igaz fényt hozott,
hit fényét adta át neked,
hozzá törvényt is alkotott,
üdvösség útján vezetett.
Őt Géza élte alkonyán
István mártír nevezte el
az égi küldetés nyomán
Istvánnak, anyja méhiben.
Ég hírnöke jelezte meg
atyjának, hogy születni fog:
a vértanú elküldetett
anyjához szólni jóslatot.
Örült is a magyar haza,
ledőlt a bálványok hada,
zengjen hát égi glória,
boldogság róla szólni ma.
Mint libanoni cédrusok,
a gyermek úgy növekedett,
s miként előre mondatott,
Szent Istvántól kapott nevet.
Oktatták őt híres doktorok,
öntözték bölcsességgel őt,
s jámbor erkölcse ragyogott
már zsengén, férfikor előtt.
S már életének hajnalán
osztotta üdvnek életét,
s a magyar nemzet, a pogány
hamar keresztény hitre tért.
Feltűnt az égi fényesség,
s a nép, mely tévelygésben élt,
elhagyva sűrű éjjelét,
Krisztus szent igájába tért.
Imádás legyen, tisztelet
néked Hármas – Egy Istenünk,
segíts elérnünk mennyeket,
mit szent királyunk kér nekünk. Amen.
FORDÍTOTTA CSANÁD BÉLA
Pápay Zoltán: Egymásért (részletek 70-78. old., Nagyvárad, 2013)
„Hála nemzetünkhöz ragaszkodó tudósaink munkájának – itt mindenekelőtt Molnár V. Józsefre, Pap Gáborra meg Szántai Lajosra gondolunk -, tudható, hogy Szent István megtalálta a legjobb választ a magyarság hatalmas sorskérdésére. Egyesítette ősi Babba Máriánkat Szűz Máriával. Ez tette lehetővé ősi keresztény hitünk megtartását, és a Római Katolikus Egyház elvárásainak is a megfelelésünket.”
Szent István intelmei fiához, Imre herceghez:
1./ „Az isteni bölcsesség (a HIT) mellett hallgass Atyád tanítására.”
2./ „Aki a Szentegyház testét bántja, az Krisztus testét bántja. … Felséges a király, mert gyarapítja Egyházát. Te is ezt tedd!”
3./ „Az idős főpapok bírják a harmadik helyet. Ők az isteni szentség helytartói. Az ő kezükbe adatott a fenti hatalom, a bűnből való feloldozás hatalma. Ők az isteni kegyelem hordozói.”
4./ „A hercegek, bárók, katonák. Senkit közülük szolgaságra ne vess, hisz ők a királyság védelmezői. A világ dolgaiban rájuk támaszkodhatsz.”
5./ Szeresd a törvénykezést és légy türelmes. Ne feledd: a türelmes királyok uralkodnak, a türelmetlenek zsarnokoskodnak. Az apró ügyeket bízd a bírákra, a hozzád méltóakban légy türelmes, kegyes, megbocsátó.”
6./”A telepesek, a jövevények különböző országokból jönnek, különböző nyelveken beszélnek. Növelik királyságod fényét. Az egynyelvű, egyszokású ország gyenge.”
7./ A TANÁCS állít királyokat. A nagyokat, a jókat, a véneket kérd fel tanácsosnak. Ne feledd, aki bölcsekkel jár, az bölcs lesz maga is, aki balgákkal, az balgává válik. Az ifjú élen jár a kardforgatásban, az öreg pedig a tanácsadásban.
8./ Kövesd az ősök – Atyád, s az előtted járó uralkodók útját. Aki Apjának ellenszegül, az Istennek szegül ellen. Saját felmenőid szokásai határozzák meg cselekedeteid. Gondolj arra, hogy a görög a görögöt, a római a rómait követi és nem fordítva.”
9./ „Az odaadó könyörgés, ima fontossága: Imádkozz a henyeség ellen. Küldj, Uram bölcsességet! Ne hagyj gonosz gondolatokkal!”
10./ „Az erényeid díszítik koronádat. Légy kegyes, irgalmas, mérsékletes, szelíd, tisztességes, szemérmes, alázatos. Jól vésd az eszedbe: minden ember azonos állapotban születik. Semmi sem emel fel, csak az alázat, semmi sem süllyeszt le, csak a gőg. A magyarság vezető erejének értékrendje a szeretet, a megbocsátás, egymás segítése, tisztelete. mind – mind magától értetődő magatartási forma. A 6. intelem kiegészítéseként (ma is élő isteni intelem): – Magyar, vigyázz az idegenszívűekkel!” Összeállította: Hankó Györgyné