2024 Közreműködéseink

2024. 08. 20-án  az Íz utazás Szentesen program a Zöldág Hagyományőrző Szakkör népzenei műsorával egészült ki a Szentesi Vendégszeretet Egyesület szervezésében a ligeti Üdülőközpontban 15-17 óra között.

Bevezetésül az Államalapítás, Szent István király és az Új kenyér ünnepéről emlékeztek meg Hankó Györgyné ismertetőjéből.
Kitért fiának Szent Imre hercegnek meghagyott intelme néhányára is:
Hallgass, fiam, atyád intelmére,
s ne vedd semmibe anyád tanítását!…

Ezt követően Kosztolányi Dezső: Ilona című versét Papp Erzsébet olvasta fel, majd Balla Tibor, Hankó Györgyné és Papp Erzsébet  citera muzsikával és népdalok éneklésével is köszöntötték az  ILONÁKAT névnapjuk alkalmából.   Látod édesanyám, :ll mért szültél a világra …..
Túr a disznó túl a mocsárszélen…..
Szombaton este nem jó citerázni…..
De szeretnék hajnal csillag lenni……
Megyen már a hajnalcsillag lefelé….
Érik a ropogós cseresznye….,
Nincs Szentesen olyan asszony…..
A velük együtt  énekelő – sütögető asszonyok, fürdővendégek -közönségből kért dalok: Ez a vonat most van indulóban…, Alma a fa alatt…

A műsor befejező részében Zrínyi Ilona életének első harmadából olvastak fel részleteket. A 375 évvel ezelőtt született hős asszony I. Rákóczi Ferenccel kötött esküvőjéről, majd házasságáról Dénes Zsófia könyvéből az 1670-1680-as évek szomorú cselekményeiről: a törökökkel, a németekkel, a széthúzó magyar uralkodókkal vívott háborúkról, a családtagjait ért tragédiákról. Az egyes életrajzi események tartalmához kapcsolódón közismert magyar népdalainkat énekeltek: Ennek a gazdának szép kocsija van,
Az árgyélus kismadár nem száll…,
Kiskertemnek a végében ….,
Ez kell nekem, ez…
Ej, haj, jó szántónak, jó vetőnek..,
Kis kece lányom, fehérbe vagyon…,
Este van már, 8 óra…,
Kukorica :II,  pattogatott kukorica…

Zrínyi Ilona élete további eseményeiről 2024. 10. 26.-án a Szentesi Művelődési Házban 17 órától tart a fentiekhez hasonló bemutatót a Zöldág Hagyományőrző Szakkör.

A XV. Kézműves Ízek Fesztiválján a Zöldág Hagyományőrző Szakkör 2024. 04. 01-én szintén több programmal szerepelt. Sorrendben:

Balla Tibor tekerőn "Szentesi szignált" játszott helyi népdalainkból
Tavasz köszöntés zöld ágak és orgona behozatalával a Tavaszi szél vizet áraszt.. kezdetű népdalunk.éneklésével / Citerán közreműködött Balla Tibor
Jobbágy Károly: Anyánk (Jézus Anyja, Szűz Mária) / Felolvasta: Tóthné Mucsi Erzsébet
Jöjj ki Napocska! / Tavaszi mondókák és énekes gyermekjátékokat mutattunk be "NAGYIKÁK és UNOKÁK' címmel: Hatan vannak a mi ludaink ..., Kinyílt a rózsa ..., Hopp Juliska, Hopp Mariska ..., Kerek a káposzta..., Erre, erre, amerre én..., Kinek nagyobb kenyere van...
Verselő-Bölcselő-Mesélő blokkunkban Jobbágy Károly: Anyánk, / Nem... valamint Lászlóffy Aladár: Ló, óra, rák, / Janus Pannonius emlékére című verseit; Kincs István: A nagyabonyi czigányok I. rész prózát olvastuk fel az 1860-as években magyar kolónia külföldön megélt történetéről.
A CSODAFIÚ-SZARVAS népzenei példatár (készült: 2015-2023) tartalmából Hankó Györgyné válogatásában láthattak, hallhattak dalokat énekes és hangszeres előadásban jelenlévők.

Közreműködtek: Balla Tibor (citera), Hankó Györgyné, Hankó Melinda Bóbita,
Matkócsik Bettina, Nagy Klára, Papp Erzsébet, Tóthné Mucsi Erzsébet